• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Bennett wins bronze at European Rowing Championships

Posted: May 29, 2017

Edinburgh’s Karen Bennett won bronze at the European Rowing Championships in Racice on a final day when Great Britain took home a total of four medals.

Competing in the women’s pair Bennett and Holly Norton added to their gold medal from this month’s World Cup in Belgrade by taking third place in a final won by the Czech Republic today.

The top three crews rowed away from the rest of the field but GB were unable to move past second-place Denmark in the final quarter of the race.

GB’s men’s four, which included Edinburgh’s Callum McBrierty, admitted they have work to do to reach top form, having finished fifth in their final.  They came up against an Italian crew determined to impress in their first international event of the season and proceeded to set a frenetic pace over the full 2,000m.

Kirriemuir’s Sam Scrimgeour and Joel Cassells put every ounce of energy into their row and crossed the line fourth in the lightweight men’s pair.

The women’s eight, which featured many rowers in their first senior international regatta – one of whom was Edinburgh Katherine Douglas - finished fourth in their final.  The men’s eight, which included Cameron Buchan from Dunipace, crossed the line fifth.

Sir David Tanner, British Rowing's Performance Director, said: “With 11 out of our 13 boats in A finals we can be pleased with the breadth of our squad – we’d hoped for a few more medals today, but the four we achieved were very well done.

"The Europeans are a good early season – and early Olympiad – test, and we’ve a long way to go, with two more World Cups and a late September Worlds to blood our mainly new rowers and build on what we’ve achieved today.”

Full results:

Women's double sculls B Final
1. Georgia Francis & Emily Carmichael (GBR) 7:08.57
2. Alexandra Smirnova & Mariia Potcevich (RUS) 7:11.19
3. Julie Voirin & Flavie Bahuaud (FRA) 7:13.86
 
Men’s double sculls B Final
1. Mindaugas Griskonis & Saulius Ritter  (LTU) 6:17.39
2. Mickael Marteau & Thibaut Verhoeven (FRA) 6:20.24
3. Ioan Prundeanu & Vasile Agafitei (ROU) 6:22.07

5. Zak Lee-Green & Frazier Christie (GBR) 6:35.36
 
Men’s pair Final
1. Matteo Lodo & Giuseppe Vicino (ITA) 6:22.58
2. Valentin Onfroy & Theophile Onfroy (FRA) 6:25.96
3. Milos Vasic & Nenad Bedik (SRB) 6:27.68

5. Jacob Dawson & Matt Rossiter (GBR) 6:30.46
 
Women’s pair Final
1. Kristyna Fleissnerova & Lenka Antosova (CZE) 6:56.75
2. Hedvig Rasmussen & Christina Johansen (DEN) 7:04.36
3. Karen Bennett & Holly Norton (GBR) 7:06.65
 
Men’s lightweight double sculls Final
1. Pierre Houin & Jeremie Azou (FRA) 6:17.67
2. Gary O'Donovan & Paul O'Donovan (IRL) 6:20.06
3. Stefano Oppo & Pietro Ruta (ITA) 6:20.36

6. Peter Chambers & Will Fletcher (GBR) 6:31.11
 
Women's single sculls Final
1. Vicky Thornley (GBR) 7:34.23
2. Ekaterina Karsten (BLR) 7:34.92
3. Annekatrin Thiele (GER) 7:35.79
 
Lightweight men’s pair Final
1. Mark O'Donovan & Shane O'Driscoll (IRL) 6:32.34
2. Nikita Bolozin & Aleksei Kiiashko (RUS) 6:34.74
3. Giuseppe Di Mare & Alfonso Scalzone (ITA) 6:34.89

4. Joel Cassells & Sam Scrimgeour (GBR) 6:39.75
 
Lightweight women’s double sculls Final
1. Weronika Deresz & Martyna Mikolajczak (POL) 6:58.55
2. Marieke Keijser & Ilse Paulis (NED) 7:02.56
3. Katherine Copeland & Emily Craig (GBR) 7:03.02
 
Men’s four Final
1. Italy, 5:54.52
2. Romania, 5:56.07
3. Russia, 5:56.86

5. Great Britain, (Callum McBrierty, Mat Tarrant, Moe Sbihi & Will Satch) 5:59.97
 
Women's quadruple four sculls Final
1. Germany, 6:24.08
2. The Netherlands, 6:25.63
3. Great Britain, (Mathilda Hodgkins-Byrne, Beth Bryan, Holly Nixon & Jessica Leyden) 6:26.54
 
Men’s quadruple four Final
1. Lithuania, 5:44.65
2. Poland, 5:48.02
3. Italy, 5:49.13

4. Great Britain, (Peter Lambert, Jack Beaumont, Jonny Walton & Tom Barras) 5:49.38
 
Men’s eight Final
1. Germany, 5:28.03
2. Poland, 5:30.91
3. Netherlands, 5:31.05

5. Great Britain, (Lance Tredell, Thomas Jeffery, Sam Arnot, Cameron Buchan, Tom Ransley, Adam Neill, James Rudkin, Tom Ford & Henry Fieldman) 5:34.29
 
Women’s eight Final
1. Romania, 6:10.35
2. Netherlands, 6:12.86
3. Russia, 6:16.05

4. Great Britain, (Caragh McMurtry, Rebecca Chin, Annie Withers, Sara Parfett, Rebecca Shorten, Jo Wratten, Fiona Gammond, Katherine Douglas & Erin Wysocki-Jones) 6:34.97