• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

The current Scottish Indoor Championships Records are:

 

Event Name Club/City/School Time Distance Year
Men
Open Lwt Matthius Auer Clydesdale 06:17.6 2000m 2009
Open Jack Burns Strathclyde Uni 06:01.9 2000m 2013
30-39 Lwt Waldermar Ostatek Aberdeen BC 03:10.5 1000m 2013
30-39 Gordon Shaw - 02:52.5 1000m 2008
40-49 Lwt Guy Blackburn Free Spirits 03:09.7 1000m 2016
40-49 Evgenii Trofimov - 02:51.4 1000m 2013
50-59 Lwt David Hislop Hislop H & F 03:16.3 1000m 2008
50-59 Mike Smith - 03:06.2 1000m 2008
60-69 Thomas Yule Newbury 03:10.7 1000m 2008
60-69 Lwt Thomas Yule Newbury 03:20.9 1000m 2012
70-79 Roger Stainforth Durham ARC 03:23.5 1000m 2014
70-79 Lwt Philip Stubley   03:47.8 1000m 2014
Adaptive LTA Stuart Bowler Scottish Rowing Centre 03:52.6 1000m 2016
Adaptive TA Scott Meenagh Army RC 03:40.0 1000m 2014
Adaptive AS Jani Isotalo Runcorn RC 04:12.4 1000m 2015
Junior 10 Graham Ord Strathclyde Park RC 464m   2006
Junior 11 Alex Afuakwah Castle Semple RC 534m   2008
Junior 12 Jan Meinicke Strathclyde Park RC 567m   2010
Junior 13 Sam Bannister Gordon School 912m   2010
Junior 14 Joseph Wright Inverness RC 1,592m   2014
Junior 15 Jack Leask George Heriot's Sch 1,546m   2009
Junior 16 Callum McBrierty George Watson's Coll BC 06:28.1 2000m 2009
Junior 18 Callum McBrierty George Watson's Coll BC 06:14.6 2000m 2010
Junior 18 Lwt Kieran Brown Clydesdale ARC 06:35.2 2000m 2011
Student Fresher Craig Dunrin Heriot-Watt Uni 06:27.2 2000m 2013
Student Fresher Harry Newmark Edinburgh Uni BC 02:59.7 1000m 2015
Women
Open Mairi Buchan Edinburgh Uni BC 06:56.3 2000m 2015
Open Lwt Robyn Hart-Winks Edinburgh Uni BC 07:07.1 2000m 2015
30-39 Rachel Robertson Castle Semple RC 03:24.6 1000m 2008
30-39 Lwt Ania Strachan Strachan HFN 03:51.4 1000m 2013
40-49 Rachel Robertson Castle Semple RC 03:26.4 1000m 2013
40-49 Lwt Anke Milkenthin Waginger Ruderverein 03:38.9 1000m 2012
50-59 Ailie Ord Strathclyde Park RC 03:33.8 1000m 2013
50-59 Lwt Clare Rainbow Castle Semple RC 03:41.3 1000m 2014
60-69 Lolit Gilbert Newtongrange IRC 04:08.6 1000m 2013
70-79 Marie Haig   04:50.3 1000m 2014
Adaptive A Caroline MacDonald Tees RC 04:36.4 1000m 2012
Adaptive LTA Anke Milkenthin Waginger Ruderverein 03:41.3 1000m 2012
Junior 10 Milly Dickinson One Life Tri Club 492m   2009
Junior 11 Holly Wicklow Glasgow Academy 527m   2012
Junior 12 Milly Dickinson One Life Racing 573m   2011
Junior 13 Milly Dickinson QEHS RC 810m   2012
Junior 14 Molly Barry Castle Semple RC 1,080m   2016
Junior 15 Emily Colley Glasgow Academy 1,367m   2009
Junior 16 Iona Riley ASRA 07:24.1 2000m 2009
Junior 18 Iona Riley ASRA 07:16.4 2000m 2010
Junior 18 Lwt Jenny Campbell Strathclyde Park RC 07:48.8 2000m 2008
Student Fresher Becca Scott Heriot-Watt Uni 07:36.9 2000m 2013
Student Fresher Tanuke Dube Edinburgh Uni BC 03:35.2 1000m 2015
Student Fresher Rebecca Drummond Edinburgh Uni BC 03:35.2 1000m 2015